Full 2019 Mississippi candidate list

Print Share on LinkedIn More
The following is a complete list of candidates who will compete in the 2019 general election.
Click the "+" signs below for the complete list of candidates in each race.

Click to view Mississippi Today's 2019 Voter Guide.

Governor

Lieutenant Governor

Secretary of State

Treasurer

Addie Lee Green

Attorney General

Auditor

Shad White

Insurance Commissioner

Mike Chaney

Robert E. Amos

Commissioner of Agriculture & Commerce

Andy Gipson 

Rickey L. Cole

Transportation Commissioner Northern

John Caldwell

Geoffrey O. Yoste

Primary Runoff: Tuesday, Aug. 27

Joe T. “Joey” Grist

Transportation Commissioner Central

Butch Lee

 

Willie L. Simmons

Transportation Commissioner Southern

Tom King

N/A

Public Service Commissioner Central

Brent Bailey

Dorothy “Dot” Benford

De’Keither A. Stamps

Primary Runoff: Tuesday, Aug. 27

Public Service Commissioner Northern

N/A

Brandon Presley

Public Service Commissioner Southern

Dane Maxwell

 

Connie Moran

District Attorney

John Weddle, District 1

Joel Smith, District  2

Ben Creekmore, District 3

Steven S. Kilgore, District  8

Kassie Coleman, District 10

Lin Carter, District 12

Joey Norton, District 14

Hal Kittrell, District 15

Anthony J. Buckley, District 18

Angel Myers McIlrath, District 19

John K. “Bubba” Bramlett, District  20

Dewayne Richardson, District 4

Doug Evans, District  5

Shameca S. Collins, District 6

Jody Owens, District  7

Richard "Ricky" Smith Jr., District 9

Michael Grace, District 10

Brenda F. Mitchell, District 11

Matt Sullivan, District 13

Dee Bates, District 14

Scott W. Colom, District 16

John William Champion, District  17

Akillie Malone Oliver, District  21

Daniella M. Shorter, District  22

DeCarlo Hood, District 12

State Senate

State Senate District 1

Michael W. McLendon

N/A

State Senate District 2

David Parker

Lee A. Jackson

State Senate District 3

Kathy L. Chism

Tim Tucker

State Senate District 4

Rita Potts Parks

N/A

State Senate District 5

Daniel H. Sparks

Steve Eaton

State Senate District 6

Chad McMahan

N/A

State Senate District 7

N/A

Hob Bryan

State Senate District 8

Benjamin A. Suber

Kegan Coleman

State Senate District 9

Nicole Akins Boyd

Kevin W. Frye

State Senate District 10

Neil S. Whaley

Andre’ R. De’Berry

State Senate District 11

N/A

Robert L. Jackson

Kimberlyn Seals

Clara Davis Dawkins

State Senate District 12

N/A

Derrick T. Simmons

Paul D. Pecou

State Senate District 13

N/A

Sarita M. Simmons

State Senate District 14

Lydia Graves Chassaniol

State Senate District 15

Gary Jackson

N/A

State Senate District 16

N/A

Angela Turner Ford

State Senate District 17

Charles "Chuck" A. Younger

Dewanna Belton

Danny Bedwell

State Senate District 18

Jenifer Branning

N/A

State Senate District 19

Kevin Blackwell

Dianne Black

State Senate District 20

Josh Harkins

N/A

State Senate District 21

N/A

Barbara Blackmon

State Senate District 22

Hayes Dent

Joseph C. Thomas

Terrence Edison Jr.

Calvin Stewart

State Senate District 23

Briggs Hopson

N/A

State Senate District 24

N/A

David Jordan

State Senate District 25

Walter Michel

N/A

State Senate District 26

John Horhn

State Senate District 27

Hillman Terome Frazier

State Senate District 28

N/A

Sollie B. Norwood

State Senate District 29

N/A

David Blount

State Senate District 30

Dean Kirby

N/A

State Senate District 31

Tyler McCaughn

Mike Marlow

State Senate District 32

N/A

Sampson Jackson II

State Senate District 33

Jeff Tate

N/A

State Senate District 34

Steven L. Wade

Juan Barnett

State Senate District 35

Chris Caughman

State Senate District 36

Albert Butler

State Senate District 37

Melanie Sojourner

William E. Godfrey

State Senate District 38

N/A

Tammy Witherspoon

State Senate District 39

Sally Doty

N/A

State Senate District 40

Angela Burks Hill

Thomas Lehr

State Senate District 41

Joey Fillingane

N/A

State Senate District 42

Chris McDaniel

N/A

State Senate District 43

Dennis DeBar, Jr.

N/A

State Senate District 44

John A. Polk

N/A

State Senate District 45

Chris Johnson

N/A

State Senate District 46

Blaine LaFontaine

Philip Moran

N/A

State Senate District 47

Joseph M. "Mike" Seymour

N/A

State Senate District 48

Mike Thompson

Gary Fredericks

State Senate District 49

Joel R. Carter, Jr.

N/A

State Senate District 50

Scott DeLano

Dixie Newman

Burton Swoope

N/A

State Senate District 51

Doug Adams

Jeremy England

Gary Wayne Lennep

Butch Loper

N/A

State Senate District 52

Brice Wiggins

N/A

State House of Representatives

House District 1

Lester E. "Bubba" Carpenter

House District 2

Nick Bain

House District 3

William Tracy Arnold

 

Janis Triplett Patterson

 

 

House District 4

Joseph F. "Jody" Steverson

House District 5

John Faulkner

House District 6

Mike Duncan

 

Dana Criswell

 

House District 7

Steve Hopkins

Theresa Gillespie Isom

House District 8

Trey Lamar

House District 9

Cedric “Bam Bam” Burnett

House District 10

Brady Williamson

Bobby E. Dailey

Josh Hawkins

House District 11

Lataisha Jackson

 

House District 12

Clay Deweese

 

Tiffany Kilpatrick

 

House District 13

Steve Massengill

Pamela J. Denham

House District 14

Sam J. Creekmore, IV.

House District 15

Mac Huddleston
Pat Montgomery  

N/A

N/A

House District 16

Rickey W. Thompson

Steve Holland

House District 17

Shane Aguirre

Cathy Grace

N/A

House District 18

Jerry R. Turner

 

House District 19

Randy P. Boyd

House District 20

Chris Brown

House District 21

Donnie Bell

 

House District 22

Thomas "Tommy" Futral

Jon Lancaster

House District 23

Charles Jim Beckett

House District 24

Jeff Hale

 

House District 25

Dan Eubanks

House District 26

Orlando W. Paden

House District 27

Kenneth Walker

 

House District 28

Jerry Darnell

Matt Williams

House District 29

Abe Marshall Hudson Jr.

 

House District 30

Tracey T. Rosebud

House District 31

Otis L. Anthony

House District 32

Solomon Curtis Osborne

Troy D. Brown, Sr.

Toris Williams

House District 33

Thomas U. “Tommy” Reynolds

 

House District 34

Kevin Horan

House District 35

Joey Hood

House District 36

Karl Gibbs

 

Jessica Lofton Lewis

House District 37

Gary A. Chism

Vicky Rose

House District 38

Cheikh Taylor

House District 39

Dana Underwood McLean

 

House District 40

Ashley Henley

Hester Jackson McCray

House District 41

Kabir Karriem

House District 42

Carl L. Mickens

House District 43

Loyd B. "Rob" Roberson

House District 44

Scott Bounds

House District 45

Michael Ted Evans

 

House District 46

Karl Oliver

House District 47

Bryant Clark

House District 48

Jason White

House District 49

Willie L. Bailey

House District 50

John W. Hines, Sr.

House District 51

Rufus E. Straughter

House District 52

Bill Kinkade

House District 53

Vince Mangold

Rita Wilkinson Goss

House District 54

Kevin Ford

 

House District 55

Oscar Denton

House District 56

Philip Gunn

Vicki Slater

House District 57

Edward Blackmon Jr.

House District 58

Joel Bomgar

House District 59

Brent Powell

House District 60

Fred D. Shanks

 

N/A

House District 61

Gene Newman

 

House District 62

Tom Weathersby

House District 63

Stephanie Foster

 

House District 64

Bill Denny

Shanda M. Yates

House District 65

Chris Bell

House District 66

Jarvis Dortch

 

House District 67

Earle S. Banks

Gregory T. Riley

House District 68

Jon Pond

Zakiya Summers

House District 69

Alyce Griffin Clarke

 

House District 70

William R. “Bo” Brown

House District 71

Ronnie Crudup, Jr.

House District 72

Debra Gibbs

 

House District 73

Jill Ford

Gayle Walsh Massey

House District 74

Lee Yancey

Jason McCarty

House District 75

Vance Cox

 

Tom Miles

 

House District 76

N/A

Gregory L. Holloway Sr.

N/A

N/A

House District 77

Price Wallace

N/A

N/A

N/A

House District 78

Randal "Randy" Rushing

 

Joe C. Bradford

N/A

N/A

House District 79

Mark K. Tullos

N/A

N/A

N/A

House District 80

N/A

Omeria Scott

N/A

N/A

House District 81

Stephen A. "Steve" Horne

 

N/A

N/A

N/A

House District 82

N/A

Charles C. Young Jr.

N/A

N/A

House District 83

Billy Adam Calvert

Greg Snowden

N/A

N/A

N/A

House District 84

William E. Shirley, Jr.

 

Troy Smith

 

N/A

N/A

Roy May

House District 85

N/A

Jeffery Harness

N/A

N/A

House District 86

Shane Barnett

N/A

N/A

N/A

House District 87

William E. "Billy" Andrews, III

Trey Harvison

Ricardo Mussiett

Joseph "Bubba" Tubb

 

N/A

N/A

N/A

House District 88

Christopher S. Hodge

Ramona Q. Blackledge

Gary Staples

N/A

N/A

N/A

House District 89

Donnie Scoggin

N/A

N/A

N/A

House District 90

Noah L. Sanford

 

R. Easterling

N/A

N/A

House District 91

N/A

Bob Evans

N/A

N/A

House District 92

Becky Currie

N/A

N/A

N/A

House District 93

Timmy Ladner

 

N/A

N/A

N/A

House District 94

N/A

Robert L. Johnson III

N/A

N/A

House District 95

Nancy Depreo

Jay McKnight

Robert Dambrino

Patricia H. Willis

N/A

N/A

N/A

House District 96

N/A

 

Aisha A. Sanders

N/A

Angela Cockerham

House District 97

Sam C. Mims, V.

Ben Thompson

N/A

N/A

House District 98

N/A

Tasha Dillon

Daryl L. Porter, Jr.

N/A

N/A

House District 99

Bill Pigott

 

N/A

N/A

N/A

House District 100

Ken Morgan

N/A

N/A

N/A

House District 101

Gary L. Grist

Kent McCarty

Steven Utroska

Daniel Waide

Andrew Waites

N/A

N/A

N/A

House District 102

Missy Warren McGee

 

Brandon Terrion Rue

N/A

N/A

House District 103

N/A

Edward Hargrove, Jr.

Percy W. Watson

N/A

N/A

House District 104

Larry Byrd

N/A

N/A

N/A

House District 105

Matt Brewer

Dale Goodin

Roun S. McNeal

 

Matthew Daves

N/A

N/A

House District 106

John Glen Corley

Greg Holcomb

Jansen Owen

Ben Winston

N/A

N/A

N/A

House District 107

Doug McLeod

N/A

N/A

N/A

House District 108

Stacey Hobgood Wilkes

 

N/A

N/A

N/A

House District 109

Manly Barton

Joshua Hardy

N/A

N/A

N/A

House District 110

N/A

Jeramey Anderson

N/A

Mitch Ellerby

House District 111

Charles Busby

 

N/A

N/A

N/A

House District 112

John O. Read

N/A

N/A

N/A

House District 113

Henry "Hank" Zuber, III

N/A

N/A

N/A

House District 114

Kenenth A. Fountain

Jeffrey S. "Jeff" Guice

Richard "Rich" H. Westfall

 

N/A

N/A

Tony Lawrence

House District 115

Randall H. Patterson

Felix O. Gines

N/A

N/A

House District 116

Casey Eure

N/A

N/A

N/A

House District 117

Kevin W. Felsher

 

Inez M. Kelleher

N/A

N/A

House District 118

Greg Haney

John McCay

N/A

N/A

N/A

House District 119

N/A

Sonya Williams Barnes

Jeffrey Hulum III

N/A

N/A

House District 120

Richard Bennett

 

N/A

N/A

N/A

House District 121

Carolyn Crawford

N/A

N/A

N/A

House District 122

Brent Anderson

Wendy McDonald

N/A

N/A